Jak nejlépe vybrat jazykový kurz?

Který jazykový kurz je ten pravý?

Na našem trhu fungují stovky jazykových škol, jejich úroveň je ovšem často proměnlivá. Rozhodnutí tedy není jednoduché. Zejména výběr jazykových kurzů v Praze je velký.  Investujete nejen nemalou sumu peněz, ale také čas a vlastní námahu. Nebojte se proto vybírat a porovnávat jednotlivé konkurenční nabídky. Podle čeho je nejlepší se při výběru řídit?

Vždy porovnávejte, jaký rozsah výuky za své peníze skutečně dostanete.

Porovnávejte dobře, jinak platíte zbytečně víc. Kurzy již od 1499 Kč! Takových nabídek uvidíte na internetu víc než dost. Na první pohled ovšem nemusí být zřejmé, že se jedná pouze o jednodenní školení. Vždy si pečlivě zjistěte, za jaký rozsah výuky máte danou cenu zaplatit. Ne každá jazyková škola tuto informaci zveřejňuje dostatečně otevřeně. Díky tomu se může stát, že některý zájemce spokojeně zvolí kurz s intenzitou 1x2 hodiny týdně, za který zaplatí „jen“ 3500 Kč, zatímco alternativní nabídka byla 4500 Kč. Volba je zdánlivě jasná. Úsměv vás ovšem přejde, když zjistíte, že v prvním případě získáváte při podzimním zápisu kurz, který trvá do ledna, zatímco druhý až do června. Jazykový kurz samozřejmě plánujete na celý školní rok. Ano, v tomto případě je kurzovné 3500 Kč více než o polovinu dražší cena, než 4500 Kč!

Otevře se Váš kurz opravdu?

Široký výběr je dobrý. Určitě je velmi důležité, aby se kurz konal na dobře dostupném místě a v čase, který vám vyhovuje. Některé školy se ovšem snaží ohromit zájemce nesmírně širokým výběrem z kurzů, které v praxi ani nemohou otevřít. Jen velmi těžko totiž získají potřebný počet zájemců. Je celkem nemilé překvapení, pokud se kurz, na který jste připraveni, nakonec neotevře. Co v takovém případě škola udělá? Nabídne vám slevu na jiný kurz, či dokonce náhradou jiný kurz zdarma? I to může být dobrým kritériem výběru.

Vstupní testy a výukové programy

Každá kvalitní jazyková škola by měla před přihlášením nabídnout zájemci vstupní rozřazovací test. Sebelepší kurz vám nebude nic platný, pokud budete stále jen opakovat, nebo budou vaši spolužáci mnohem pokročilejší. Každý kurz by měl mít také předem jasně daný výukový program. Na základě výsledku testu a výukového programu je pak snadné zvolit kurz, který vám skutečně přinese zlepšení. Tam, kde vaši pokročilost příliš neřeší a nabízí vzdělávací program, který bude teprve po zahájení výuky přizpůsoben potřebám posluchačů, pravděpodobně výuka velký smysl mít nebude.

Kolik nás v kurzu bude?

Kurzy angličtiny pro veřejnost nabízí oproti individuální výuce velkou výhodu, dostupnou cenu. Vždy se ale ptejte, jak velká bude výuková skupina. Čím méně lidí v jazykovém kurzu, tím větší šanci máte pro individuální práci a tím více si z kurzu odnesete. Každá jazyková škola by měla jednoznačně zaručit, jaká je nejvyšší hranice velikosti skupiny. Průměrný počet vám bude k ničemu, pokud zrovna vaše skupina bude příliš veliká. Vybírejte vždy i podle toho, aby byl počet lidí ve skupině co nejnižší. I rozdíl dvanácti či deseti lidí hraje nemalou roli.

Jak poznat kvalitní jazykovou školu?

Každá jazyková škola o sobě tvrdí, že je kvalitní. Kdo to ovšem posoudí? V České republice existuje nezávislé profesní sdružení, které se zabývá hodnocením a rozvojem kvality jazykového vzdělávání v souladu s osvědčenými evropskými principy. Je jím Asociace jazykových škol. Mezi jejími členy jsou certifikované školy, které musí pravidelně procházet inspekcí. Při inspekci mimo jiné prokazuje, že má vysoce kvalifikovaný lektorský sbor, pracuje s kvalitními výukovými programy a disponuje dostatečným odborným i technickým zázemím pro učitele i studenty. To vše jsou klíčové předpoklady spokojenosti zákazníka. Nelze samozřejmě tvrdit, že školy, které nejsou certifikovanými členy AJŠ, neposkytují dobré služby. Jistě tomu tak v mnoha případech může být. Zejména ve větších městech, kde je spektrum škol širší, však volba některé z jazykovek, které se prokáží certifikátem AJŠ, bude velmi dobrým vodítkem.

A kde vybírat?

Mezi kvalitní jazykové školy s nabídkou kurzů angličtiny v Praze patří například jazyková škola Glossa. Široký výběr kurzů angličtiny od různých škol s možností vyhledávání a porovnání naleznete také na webových stránkách www.jazykovky.cz.

WEBEDITOR DOMÉNY s.r.o.